منتشر شده در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۱

در گفت‌وگوی « حمایت » با دکتر «»، استاد حقوق ، بررسی شد؛

مصوبات کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس هشتم، تا سال‌ها نظام حقوقی کشور را تحت تاثیر خود خواهد داد. در مجلس هشتم، لوایح قضایی مهمی تبدیل به شد. جدید مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری زودتر از همه به مرحله اجرا رسیده‌اند و اگرچه هنوز برای اجرا، ابلاغ نشده‌اند اما فاصله زیادی تا لازم‌الاجرا شدن ندارند. علاوه بر این دو لوایح مهم دیگری نیز مراحل نهایی تصویب خود را می‌گذرانند.
 
یکی از لوایح مهمی که بخش مهمی از کار آن در مجلس هشتم انجام شد، است که بعد از سال‌ها در شرف تصویب و اجرا قرار دارد. در حالی که تجارت روزبه‌روز دچار تحول و تغییر است، مقررات حاکم بر این حوزه در کشور مابسیار قدیمی محسوب می‌شود. این مقررات سال‌ها بدون تغییر ماند تا اینکه در چند سال اخیر این تفریط به افراط گرایید و چندین سازمان در کشور به امر اصلاح مشغول شدند. به هر حال این تلاش‌ها در حال به ثمر نشستن است و انتظار برای تصویب جدید طولانی نخواهد بود. برای بررسی متن تجارت، به گفت‌وگو با «دکتر بهروز اخلاقی» نشسته‌ایم، این حقوقدان برجسته، سال‌ها تجربه تدریس حقوق تجارت در را دارد و از شناخته‌ترین چهره‌های حقوق تجارت در کشورمان می‌باشد. وی از ابتدا در جریان تهیه و تدوین لایحه تجارت بوده است برای همین، با این حقوقدان برجسته در مورد روند تهیه این لایحه تا تصویب آن و همچنین نقاط قوت و ضعف لایحه تجارت گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که بخشی از آن را در این شماره می‌خوانید.
 
در حالی که تجارت با شتاب فراوان در حال توسعه و تغییر است، قانون تجارت ایران از سال 1311 تاکنون بدون تغییر مانده است. به علاوه این قانون، خود اقتباس از قانون سال 1807 میلادی فرانسه است. یعنی عملا مقررات حوزه تجارت ایران بیش از دو قرن قدمت دارد. چرا در این سال‌ها کاری برای اصلاح آن انجام نشده است؟
قانون تجارت مصوب اردیبهشت ماه 1311 برگرفته از قانون تجارت فرانسه سال 1807 میلادی است. این قانون، قبل از انقلاب اسلامی ایران مورد بازنگری قرار گرفت و پیش‌نویس اولیه آن هم تهیه و تنظیم شد ولی بنا به جهات و دلایلی راه به جایی نبرد. در همین راستا كمیسیون قانون تجارت قوه‌قضاییه از 10 سال پیش تاكنون بازنگری قانون تجارت را در دستوركار خود قرارداد و از استادان و صاحب نظران دعوت به عمل آورده تا همكاری لازم را در این زمینه معمول دارند ولی به دلایلی چون كمبود انرژی نیروی انسانی، مالی و سازمانی پیشرفتی در این زمینه حاصل نكرد و این طرح عقیم ماند. اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران نیز بدوا از پنج سال پیش واخیرا از سال گذشته، موضوع بازنگری در این قانون را با این جانب مطرح و با تشكیل جلسه هایی آن را مورد بحث قرار داده و از استادان وكارشناسان فن، خواهان ارایه نظریه و پیشنهاد شد. علاوه بر این، مركز پژوهش های ایران، طرح بازنگری قانون تجارت را در كمیته‌ای به نام كمیته ی علمی طرح و مطالعه ی اصلاح قانون تجارت در جلسه های عدیده خود در دستور کار قرار داد. مرکز پژوهش‌ها گام‌های مثبتی را در این زمینه برداشت و عناوین طرح‌های پژوهشی شامل: كلیات قانون تجارت، شركت‌های تجاری، اسناد و قراردادهای تجاری، ‌ها و داوری‌های تجاری و ورشكستگی را به تصویب رسانید. این مرکز، بودجه‌ای نیز به این امر اختصاص داد.
 
پیش‌نویس لایحه تجارت را چه نهادی تهیه کرده است؟
معاونت برنامه‌ریزی و بررسی‌های اقتصادی وزارت بازرگانی و ویرایش اول طرح اصلاح قانون تجارت را در اردیبهشت ماه سال 1382 برای استادان، صاحبنظران وكارشناسان امر ارسال کرد، تا چنان‌چه نظریه هایی درباره طرح دارند ظرف مدت دو هفته اعلام کنند. تا آنجا كه اطلاع حاصل شده اهمیت وگستردگی مطالب و مجلدات پنجگانه طرح از یك سو و محدودیت زمانی اظهارنظر از سوی دیگر به حدی بود كه موجب شد نقد و بررسی تفصیلی و سازنده طرح مذكور فراهم نشود.
كمیسیون حقوق تجارت شورای عالی توسعه قضایی قوه‌قضاییه، ظاهرا پس از ارایه طرح اصلاح پیشنهادی وزارت بازرگانی، متولی این كار عظیم شد و با دعوت از استادان، حقوقدانان، قضات و وكلای دادگستری و كارشناسان به سهم خود تلاش کرد تا طرح اصلاحی دیگری را تهیه و تنظیم و ارایه و یا با تكمیل طرح مذكور در تصویب قوانینی موثر در حوزه تجارت نقشی بازی کند.
 
در تهیه ی پیش‌نویس قانون تجارت چه رویکردهایی وجود داشت و سرانجام کدام رویکرد قالب بوده است؟
در امربازنگری و اصلاح قانون تجارت، برخوردها و نظریه های گوناگونی ارایه شده و می‌شود. قاعدتا انتخاب نحوه ی برخورد، می‌تواند تاحدود زیادی، راه كارهای اجرای این امر مهم حساس و ملی را تبیین و توجیه کند. به نظر بنده، اهم این برخوردها و نظریه ها، به نحو اختصار عبارتند از 1- حفظ ساختار و تركیب فعلی قانون تجارت، 2- حفظ ساختار و تركیب فعلی قانون تجارت با اعمال برخی اصلاحات، 3- تهیه و تنظیم طرحی بر اساس قوانین تجارت كشورهای فرانسه و اسلامی، 4- ارایه طرح نوین قانون تجارت.
 
هدف کارشناسان از تاکید بر حفظ ساختار و تركیب فعلی در تهیه چه بود؟
برخی بر این عقیده‌اند، به منظور اجتناب از هرگونه دخل و تصرفی كه ممكن است منجر به نابسامانی‌هایی در این قلمرو ی مهم شود، مصلحت در این است كه فعلا ساختار و تركیب فعلی قانون تجارت حفظ شود. تجربه اصلاح پاره ای قوانین از جمله قانون آیین دادرسی مدنی مصوب سال 1318 كه دستگاه قضایی كشور و دادگاه‌ها را با برخی بحران‌ها وآشفتگی‌هایی روبه‌رو ساخت، فراروی طرفداران این نظریه است. در مقابل این گروه که دچار تفریط بودند، برخی نیز راه افراط در پیش گرفتند. آنها از ارایه طرح نوین قانون تجارت دفاع می‌کردند. مدافعان این ‌نظریه تاکید می‌کردند كه از عمر قانون تجارت مصوب 1311 كه برگرفته شده از قانون تجارت 1807 فرانسه است حدود70 سال در ایران و دو قرن در فرانسه می‌گذرد. قانون فرانسه به عنوان قانون مادر طی دو قرن اخیر دستخوش تحولات عظیمی شده است. قوانین تجارت سایر كشورها نیز، طی نیم قرن اخیر، هماهنگ با تغییر و تحولات حاصله در نظام تجارت ملی و جهانی، اصلاحاتی را پذیرا شده‌اند. از این رو اقتضا دارد قانون تجارت فعلی كلا كنار گذاشته شده، باب‌های آن تماما مورد بازنگری اساسی و كلی قرار گرفته، طرح نوینی منطبق با مسایل وموضوعات روز حقوق تجارت و هماهنگ با روند جهانی شدن تجارت، پی‌ریزی شود.
 
از دو نظریه قبلی به عنوان افراط و تفریط یاد کردید، ‌نظریه میانه کدام است؟
در پاسخ به سوال شما باید گفت: حفظ ساختار و تركیب فعلی قانون تجارت با اعمال برخی اصلاحات یکی از نظریه های دیگری بود که در تهیه قانون جدید تجارت مورد توجه کارشناسان و حقوقدانان قرار داشت. این برخورد و نظریه، این هدف را دنبال می‌كند كه در حد امکان ساختار و تركیب فعلی قانون تجارت حفظ شود و مشكلات ناشی از اجرای سال‌های عمر این قانون همراه تغییر و تحولات حاصله مورد بازنگری قرار گیرد.
آنچه می‌تواند بیشتر در این بازنگری مد نظر قرار گیرد، اعمال پاره‌ای اصلاحات در باب اول قانون تجارت درباره تجار و معاملات تجاری، باب چهارم در باب اسناد و قراردادهای تجاری و باب یازدهم ورشكستگی و تصفیه امور شركت‌های تجاری است. نظریه دیگری که در این خصوص قابل اشاره است، تهیه و تنظیم طرحی بر اساس قوانین تجارت كشورهای فرانسه و اسلامی است.
این برخورد و نظریه، سیاستی مشابه سیاست اتخاذ شده قانونگذار تجارت سال 1311 ارایه می‌دهد و بر این عقیده است كه می‌توان قانون جدید تجارت فرانسه یا قوانین تجارت كشورهای اسلامی را كه نظام حقوق نوشته، الهام گرفته‌اند، ترجمه کرد و با جرح و تعدیل و اعمال پاره‌ای اصلاحات آن‌را با شرایط كشور تطبیق داد. برای مثال، قانون تجارت مصر كه وضعیتی شبیه قانون تجارت ایران دارد و با قوانین تجارت لبنان و مالزی می‌توانند الگو قرار گیرند.
لازم به توضیح است كه كشور اسلامی مصر، طی چند سال تلاش در مقام بازنگری قانون تجارت قدیم خود برآمد و قانون جدید تجارت خود را با اعمال پاره‌ای اصلاحات از سال 2001 (1380) به مرحله اجرا در آورده است.
 
نظر شما در این خصوص چیست؟
ضروریات و مقتضیات حكم می‌كند كه نه فقط باب‌های فعلی قانون تجارت اصلاح شود، بلكه موضوعات نوین و معمول حقوق تجارت در جهان كنونی، چنان‌كه معمول بسیاری از نظام‌های حقوقی و معاصركشورهاست نیز به آن افزوده شود. در این راستا، بهره‌گیری ازكنوانسیون‌های بین‌المللی و قوانین نمونه كه توسط سازمان‌های بین‌المللی پس از سال‌ها تلاش حقوقدانان كشورهای مختلف پا به عرصه وجود نهاده‌اند و اكنون در اكثر كشورها در ردیف قوانین و مقررات و رویه تجاری ملی بین‌المللی آنها درآمده و در سطح جهانی كاربرد وسیعی دارند و حقوق تجارت كشورها را به سوی وحدت‌گرایی و یكسانی سوق می‌دهند، نیز می‌تواند در موفقیت چنین اقدامی موثر باشد.
 
هدف و روش كارگروه پژوهشی محتوای طرح جدید قانون تجارت چه بود؟
گروه پژوهشی، در تهیه و تنظیم این طرح پژوهشی این هدف را دنبال كرده است تا از طرح اصلاح قانون تجارت پیشنهادی وزارت بازرگانی، نقد و بررسی تفصیلی به عمل آورده، نقاط قوت و ضعف و نارسایی‌های احتمالی آن را در معرض دید و قضاوت صاحب نظران قراردهد. پژوهشگران، با توجه به تخصص و تجربه ی خود، هریك به سهم خود، نهایت تلاش خود را، درفرصت كوتاه یك ماهه‌ای كه مقرر شده بود مبذول داشتند تا مجلدات پنج‌گانه طرح اصلاح را با انگیزه‌ای صرفا علمی، بی‌طرفانه و منصفانه و فارغ از هرگونه جبهه‌گیری و با حوصله و دقت متعارف، مورد نقد و بررسی قرار داده و در حد بضاعت علمی خود، به یك ارزیابی كلی از طرح دست یابند و در راستای هدف مورد نظر به این نتیجه مقدماتی دست یابند كه آیا طرح اصلاح با شكل و محتوای كنونی می‌تواند از طریق قوه قانون‌گذاری كشور، جایگزین قانون تجارت مصوب 1311 شود یا اینكه نیاز به اصلاحات جدی و مهمی دارد با توجه به تغییر و تحولات عظیم حاصله طی نیم قرن اخیر و روند رو به رشد نهضت جهانی شدن تجارت، طرح نوینی را پی‌ریزی کرد. در ارتباط با روش كار، مجلدات پنج‌گانه طرح اصلاح به یك تیم كاری مركب از 9 تن از استادان و كارشناسان حقوق تجارت ارجاع شد.
چهار تن از استادان سرپرست تماما از اعضای هیئت علمی دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بوده‌اند كه سال‌ها سابقه تدریس و تحقیق در رشته حقوق تجارت را دارند. پنج تن از كارشناسان حقوق تجارت، تماما از دانشجویان رشته حقوق خصوصی دوره دكتری دانشكده حقوق و علوم سیاسی انتخاب شده‌اند كه گرایش غالب آنها به حقوق تجارت است.
مدت زمان اجرای طرح پژوهشی، كلا یك ماه، براساس ساعت كاری بنا شده بود. برای هر بخش از بخش‌های چهارگانه حدود 25 ساعت وقت منظور شده كه 10 ساعت آ ن به استادان سرپرست و 15 ساعت آن به كارشناسان اختصاص داده شده، ولی عملا برای اجرای طرح بیش از مدت زمان مقرر وقت صرف شد. گروه پژوهشی ضمن بررسی ساختار طرح اصلاح و چارچوبی كه در آن قرار گرفته و اصل و مبانی حاكم بر طرح، مجلدات پنجگانه را ماده به ماده بررسی و نظریه های خود را در حد امکان به تفصیل و در محدوده زمانی مورد نظر گزارش کرد. گزارش نقد و بررسی در پنج بخش تنظیم شد با این امید كه بتواند به سهم خود گامی در جهت امر اصلاح قانون تجارت به حساب آید.
 
منبع : روزنامه حمایت
0/100 امتیاز، از 0 رای
 
به نظر شما این مطلب جالب، مفید یا آموزنده بود؟

نظر خود را با ما در میان بگذارید