حذف نام همسر قبلی از شناسنامه

منتشر شده در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۹۱

بعد از جدایی بیشتر اشخاص تمایلی به ماندن نام سابق در شناسنامه ندارند. در اینجا به اختصار روش حذف نام سابق ذکر می گردد

: چنانچه زن مدخوله نباشد با گواهی پزشکی قانونی یا می توان مستقیما به ثبت احوال مراجعه و با تکمیل فرم های مربوطه تقاضای صدور المثنی نمود. در این صورت نام همسر سابق در شناسنامه درج نخواهد شد. این حکم درمورد مرد نیز جاری خواهد بود.

بعد از رابطه جنسی: در این حالت یعنی فرضی که بین زوجین رابطه جنسی برقرار باشد اداره ثبت احوال از دادن المثنی بدون ذکر نام همسر سابق خودداری می کند. رویه عملی دو راه را پیشنهاد می کند:


۱- زنی که خواهان سابق است باید مردی را بعنوان خواستگار خود معرفی کرده و با مراجعه به یکی از دفاتر ثبت ازدواج و طلاق گواهی سردفتر را مبنی بر خواستگاری و تمایل به عقد از سوی طرفین به ثبت احوال ارائه دهد. در این صورت ثبت احوال نسبت به دادن المثنی بدون ذکر نام همسر سابق اقدام خواهد کرد.
۲- طرح دعوا به طرفیت ثبت احوال با خواسته الزام ثبت احوال به دادن المثنی شناسنامه و حذف نام همسر سابق از شناسنامه. همان دادگاه محل صدور شناسنامه خواهد بود. معمولا این ادعا به همراه طرح می گردد. با صدور حکم دادگاه و ارائه آن به ثبت احوال ُ اداره مزبور مکلف به اجرای حکم دادگاه خواهد بود.

0/100 امتیاز، از 0 رای
 
به نظر شما این مطلب جالب، مفید یا آموزنده بود؟

نظر خود را با ما در میان بگذارید

۲ دیدگاه

  پاسخ دادن محمد:

  با سلام.
  در مورد این مطلب باید بگم که بهتر بود منبع خبر رو هم ذکر می کردید تا به قول حقوقی ها مستند باشه و مطلب دیگه اینکه به نظرم در فضای کنونی جامعه ما و بی اعتمادی که زنها و مردها نسبت به هم دارند باز کردن راهی برای پاک کردن گذشته افراد اثر خوبی نخواهد داشت.

  پاسخ دادن ویج ایران:

  دوست عزیز سلام.

  ممنون از نکته بینی شما.

  سایت وکالت

  سایت تبیان

  باز هم از نقطه نظرهای خود ما را مطلع سازید.

  موفق و موید باشید